Hurda Belgeli Araç Nedir? Çekme Belgeli Araç Nedir?
  • 19 May 2023
  • Admin
  • 0
  • 355
  • Okuma Süresi:2 Dakika

Hurda Belgeli Araç Nedir?

Hurda belgeli araçlar, aracın görevini kaybetmesi sonucundaki işlemler olarak yargılanır. Hurda belgeli araçlar hiçbir şekilde tescil edilemez. Genelde bu tür araçlar yedek parça olarak değerlendirilmektedir.


Çekme Belgeli Araç Nedir?

Çekme belgesi, ikinci el araçların bir süreliğine trafiğe çıkmasını istememesi sonucu bu belgeye müracaat ederek alınan belgedir. Bu belge kaza yapan, hurdaya çıkan ve bir süre trafikte olmayacak araçlar için alınabilir. Çekme belgeli araç bütün borçları ödenmiş ve trafikten çekilmiş araçlardır.

Hurda Araç Nedir?

Neden Çekme Belgeli Araç Almalıyım?

Çekme belgesi almak için kanuni ve kişisel sebepleri şunlardır;

  • Eğer aracınızın sigortası yok ise trafiğe çıkması yasal değildir. Bu sebeple çekme belgesi almalısınız.
    Eğer aracınızı kullanmıyorsanız gereksiz yere vergi ödememek için çekme belgesi almalısınız.
  • Eğer koleksiyon yapıyor ve aracı sadece sergilemek için kullanıyorsanız çekme belgesi almalısınız.

Çekme Belgeli Araç Trafiğe Çıkabilir Mi?

Çekme belgeli bir  aracın kesinlikle trafiğe çıkması yasal değildir ve yasaktır. Hatta halka açık bir alanda veya yol kenarlarında park edilmesi dahi yasaktır.

Hurda Araçlar Trafiğe Çıkabilir Mi?

Hurda belgeli bir aracın kanunen trafiğe çıkması yasaktır. Ve tespiti halinde araç sahibine ve sürücüye cezai işlem uygulanmaktadır. Hurda belgeli bir aracın tekrar trafiğe çıkamayacağı anlamına gelmektedir.


Hurda Belgesi İptal Edilebilir Mi?

Yapılan başvuru üzerine ilgili tescil kuruluşunca gerekli kontrollerini yapmak suretiyle, bir daha tescil edilmemek üzere hurdaya çıkarılır ve o araca ait “Motorlu Araç Tescil Belgesi”ne “Hurdaya Çıkarılmıştır” şehri düşerek araç sahibine teslim edilerek, tescil plakaları geri alınarak iptal edilebilmektedir.


Sıkça Sorulan Sorular

+Çekme belgeli aracın muayene borcu çıkar mı?

-Çekme belgeli bir aracın hiçbir borcu olmaması gerekir. Belge alındığı tarihten itibaren aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi, trafik cezası vs. ödenmiş olması gerekmektedir.

+Çekme belgeli aracın eski plakası değişir mi?

-Çekme belgeli bir aracın eski plakasını değiştirebilirsiniz. Eski plakaları muayeneden geçmek için bastırmanız gerekmektedir.


Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?
5 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 5

Bir Yorum Bırak